Oplątwy czyli powietrzne rośliny

Czym jest oplątwa i jak o nią dbać pytacie – spieszymy z wyjaśnieniem.

Oplątwy to rośliny bez systemu korzeniowego co pozwala na ich dowolną aranżację. Pochodzą z Ameryki Południowej i ze względu na środowisko z jakiego się wywodzą można je podzielić na dwie grupy :

– XERIC – z terenów pustynnych, ubogich w wodę, z dużym nasłonecznieniem i wysoką temperaturą,
– MESIC – rosną szybciej od wyżej wymienionych, pochodzą z lasów tropikalnych z większym dostępem do wody i mniejszym nasłonecznieniem.

 

tillandsia oplątwa

 

Jak je odróżnić?
Im więcej roślina posiada włosków (tzw. trichomów ) służących do zbierania wody z powietrza i chroniących przed słońcem, tym roślina jest bardziej srebrna, a to oznacza że należy do grupy XERIC.

A jak o nią dbać?
Oplątwy najlepiej moczyć przez kilka godzin w letniej wodzie raz na 1 lub 2 tygodnie. I tu bardzo ważna sprawa – po wymoczeniu naszej rośliny musimy zapewnić jej całkowite odprowadzenie nagromadzonej między warstwami liści wody, najlepiej po prostu dobrze wytrzepać krople wody lub suszyć ją przez kilka godzin ,, do góry nogami ,,.
Suszenie rośliny to chyba najważniejsza czynność przy uprawie oplątwy ponieważ roślinę bardzo trudno jest zasuszyć przez rzadkie nawadnianie, a bardzo łatwo doprowadzić do gnicia środka rośliny.

Oplątwy potrzebują dużo rozproszonego światła i dobrze czują się w temperaturach które mamy w domach, od czasu do czasu możemy wspomóc naszą roślinę odrobiną nawozu – najlepszy będzie rozcieńczony pół na pół z wodą dolistny nawóz do storczyków. Starsze, uschnięte liście przycinamy pod kątem zbliżonym do naturalnych zakończeń.

Rozmnażanie oplątwy polega na nowych przyrostach z rośliny matecznej, mogą pojawić się nawet kilka nowych okazów na jednej roślinie matce. Młode rośliny oddzielamy po osiągnięciu 1/3 wielkości matki, możemy również zostawić je w jednej dużej kępie która po kilku latach rozrośnie się w pokaźnych rozmiarów klaster.

Jak widzicie oplątwy to rośliny przyjemne i bardzo łatwe w uprawie, różnorodność aranżacyjna daje nam możliwość dopasowania do wnętrza w którym dobrze się czujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*
Strona